Víte, jak se přenese 60 % nemocničních infekcí? Přitom ochrana je jednoduchá

„Prostřednictvím kontaminovaných rukou nás v pandemii nejčastěji ohrožovaly koronaviry (zejména COVID-19). Nyní přibývají střevní viry jako je norovir či rotavirus, ale také mikroorganismy šířící se kromě kapiček dechového sekretu i kontaktem. Dnes je Světový den hygieny rukou.

Zdravotníci pracovníci mají přísnější kritéria pro hygienu rukou v porovnání s běžnými lidmi.

Je to například virus chřipky, ale také cytomegalovirus, který je mimořádně nebezpečný pro těhotné ženy. Závažné jsou například i stafylokoky, zvláště jde-li o jejich rezistentní formu zvanou MRSA,“ říká prof. MUDr. Mária Štefkovičová, PhD., MPH a dodává, že „ročně v EU onemocní 672 tisíc osob infekcemi způsobenými rezistentními bakteriemi. Jejich rezistence stále narůstá, a jsou proto stále více nebezpečné. 64 % těchto infekcí vzniká v nemocnicích. Zemře na ně ročně 33 tisíc Evropanů, což je více než na tuberkulózu, HIV, chřipku nebo úmrtí při leteckých nehodách.“

Dezinfekce rukou na alkoholové bázi zabíjí většinu choroboplodných organismů, které se nacházejí na našich rukách. Je proto nejúčinnější formou prevence tvz. nozokomiálních (šířících se v nemocnici) nákaz. Na jednom centimetru čtvercovém našich rukou lze nalézt až 1500 různých bakterií, nejvíce z nich na konečcích prstů. Je proto důležité aplikovat dezinfekci správně.

Kde při mytí rukou děláme největší chybu? Dozvíte se v pořadu „Jde o zdraví“.
Na zefektivnění prevence nemocničních nákaz směřuje i strategie, která definuje hygienu rukou jako širší pojem, zahrnující nejen dezinfekci rukou, ale také úpravu nehtů, péči o integritu (bez ranek, prasklin) pokožky rukou či správné využívání hygienických rukavic a dezinfekčních prostředků na ruce ve zdravotnických zařízeních. Měli by ji dodržovat všichni zdravotničtí pracovníci, protože podle statistik se jejich rukama přenese až 60% nemocničních infekcí.

Male surgeons performing laparoscopic surgery. Doctors are monitoring patient in operating room. They are in hospital.

Primářka Oddělení klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice Nitra prof. MUDr. Anna Lišková, PhD. doplňuje: „Přestože je mytí rukou samozřejmostí od útlého dětství, tyto návyky je nutno neustále připomínat. Světový den hygieny rukou je významnou příležitostí připomenout si tyto zásady, které pomáhají v boji proti bakteriálním, kvasinkovým a virovým infekcím. Celý proces mytí rukou, který trvá maximálně 30 sekund, může zachránit život.“

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram