Která jídla nadělají problémy paměti a které jí pomohou?

Horší paměť a náběh na demenci nejsou jen průvodním jevem stárnutí. Vědci varují, že zmíněné problémy dokáže způsobit také konzumace některých druhů potravin. Které k nim patří a proč je vyřadit z jídelníčku?

Obecně je známo, že lidskému mozku, srdci, ale i cévám prospívají takzvané zdravé tuky.

Rafinované cukry patří k nepříteli číslo jedna našeho mozku. Setkáváme se s nimi denně a nejde jen o krystalickou potravinu, kterou máme v cukřence. Patří sem i potraviny, které jsou zbaveny otrub a vlákniny. Výborným příkladem je takzvaná bílá mouka. Mletím se z ní odstraňuje obal, přičemž je o něm známo, že se chlubí vysokým množstvím vlákniny. Do kategorie jídel s rafinovaným cukrem však tradičně zařazujeme také sladkosti, slazené nápoje a některé druhy těstovin.

Riziko demence u starších

Příjem jednoduchých sacharidů se podle výzkumů pojí se zhoršením kognitivních funkcí mozku. Jedná se o paměť, schopnost soustředění a učení. Zajímavá studie zachází ještě dál a vysvětluje vliv zmíněných sladkých pamlsků na seniory. Konzumace velkého množství rafinovaného cukru ve vyšším věku zvyšuje riziko kognitivního poškození a demence. Skvělou alternativou k těmto pokrmům jsou celozrnná mouka, ovoce, zelenina a luštěniny.

Jak souvisí lék na erekci s podporou paměti?
Umělá sladidla problém nevyřeší

V případě, že se nechcete vzdát sladkých dobrot, vhodnou alternativou nejsou ani takzvaná umělá sladidla. Přestože z podstaty věci nemají v sobě žádné kalorie, zdraví mozku ovlivňují po jiné linii. Několik výzkumů věnovalo pozornost příjmu umělého sladidla aspartamu a jeho vlivu na náladu člověka. Studie varuje, že jedinci, kteří si nedávají pozor na konzumaci této látky, jsou podrážděnější, depresivní a trpí poruchami paměti.

Vědci si vysvětlují uvedený mechanismus zvýšeným oxidačním stresem. Glukóza je totiž nezbytná pro fungování mozku a při častém nahrazování za umělá sladidla dochází k jejímu poklesu v krvi ak nízkému zásobování centrální nervové soustavy. Zmíněné látky se nacházejí v takzvaných dietních nápojích, některých sladkostech, ale pečlivě je třeba číst i etikety proteinových tyčinek a žvýkaček.

Grilled chicken meat and fresh vegetable salad of tomato, avocado, lettuce and spinach. Healthy and detox food concept. Ketogenic diet. Buddha bowl in hands on white background, top view

Jak ovlivňují mozek tuky?

Obecně je známo, že lidskému mozku, srdci, ale i cévám prospívají takzvané zdravé tuky. Jedná se o nenasycené mastné kyseliny, přičemž nejznámější z nich jsou omega-3 mastné tuky. Naopak mozku neprospívají nasycené mastné tuky, které se většinou nacházejí v potravinách živočišného původu. Nebezpečnou kategorii „špatných“ tuků představují také trans-mastné kyseliny. Konzumace obou druhů lipidů si vyžádá svoji daň v podobě horší paměti a mentální výkonnosti. Nezdravé nasycené tuky jsou ve větším množství v mase, vajíčkách, sýrech. Trans-mastné kyseliny se nacházejí ve zpracovaných polotovarech, rychlém občerstvení, ale také v margarínech.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram