Horší paměť a náběh na demenci nejsou jen průvodním jevem stárnutí. Vědci varují, že zmíněné problémy dokáže způsobit také konzumace některých druhů potravin. Které k nim patří a proč je vyřadit z jídelníčku?
Obecně je známo, že lidskému mozku, srdci, ale i cévám prospívají takzvané zdravé tuky.
Rafinované cukry patří k nepříteli číslo jedna našeho mozku. Setkáváme se s nimi denně a nejde jen o krystalickou potravinu, kterou máme v cukřence. Patří sem i potraviny, které jsou zbaveny otrub a vlákniny. Výborným příkladem je takzvaná bílá mouka. Mletím se z ní odstraňuje obal, přičemž je o něm známo, že se chlubí vysokým množstvím vlákniny. Do kategorie jídel s rafinovaným cukrem však tradičně zařazujeme také sladkosti, slazené nápoje a některé druhy těstovin.
Riziko demence u starších
Příjem jednoduchých sacharidů se podle výzkumů pojí se zhoršením kognitivních funkcí mozku. Jedná se o paměť, schopnost soustředění a učení. Zajímavá studie zachází ještě dál a vysvětluje vliv zmíněných sladkých pamlsků na seniory. Konzumace velkého množství rafinovaného cukru ve vyšším věku zvyšuje riziko kognitivního poškození a demence. Skvělou alternativou k těmto pokrmům jsou celozrnná mouka, ovoce, zelenina a luštěniny.
Jak souvisí lék na erekci s podporou paměti?
Umělá sladidla problém nevyřeší
V případě, že se nechcete vzdát sladkých dobrot, vhodnou alternativou nejsou ani takzvaná umělá sladidla. Přestože z podstaty věci nemají v sobě žádné kalorie, zdraví mozku ovlivňují po jiné linii. Několik výzkumů věnovalo pozornost příjmu umělého sladidla aspartamu a jeho vlivu na náladu člověka. Studie varuje, že jedinci, kteří si nedávají pozor na konzumaci této látky, jsou podrážděnější, depresivní a trpí poruchami paměti.
Vědci si vysvětlují uvedený mechanismus zvýšeným oxidačním stresem. Glukóza je totiž nezbytná pro fungování mozku a při častém nahrazování za umělá sladidla dochází k jejímu poklesu v krvi ak nízkému zásobování centrální nervové soustavy. Zmíněné látky se nacházejí v takzvaných dietních nápojích, některých sladkostech, ale pečlivě je třeba číst i etikety proteinových tyčinek a žvýkaček.
Jak ovlivňují mozek tuky?
Obecně je známo, že lidskému mozku, srdci, ale i cévám prospívají takzvané zdravé tuky. Jedná se o nenasycené mastné kyseliny, přičemž nejznámější z nich jsou omega-3 mastné tuky. Naopak mozku neprospívají nasycené mastné tuky, které se většinou nacházejí v potravinách živočišného původu. Nebezpečnou kategorii „špatných“ tuků představují také trans-mastné kyseliny. Konzumace obou druhů lipidů si vyžádá svoji daň v podobě horší paměti a mentální výkonnosti. Nezdravé nasycené tuky jsou ve větším množství v mase, vajíčkách, sýrech. Trans-mastné kyseliny se nacházejí ve zpracovaných polotovarech, rychlém občerstvení, ale také v margarínech.