Jak navrhnout kuchyňskou linku ve tvaru L, aby splnila vaše očekávání a potřeby

Kuchyňská linka ve tvaru L je praktická, funkční a vhodná do malých i velkých prostor. Jak ji navrhnout tak, aby plnila vaše potřeby a očekávání?

Kuchyňská linka ve tvaru L je asi nejčastějším řešením kuchyně, se kterým se můžeme setkat. V minulosti byla často prakticky jedinou dostupnou možností ve starších bytech (a v současnosti stále je, pokud nechcete měnit dispozici bytu), které měly poměrně malou a úzkou kuchyni. Její největší předností je, že maximalizuje využití prostoru, díky čemuž zaručuje iv takových malých kuchyních dostatek úložných prostor a pracovní plochy. Stále častěji si ji však právě z praktických důvodů volí i majitelé, kteří nejsou limitováni rozměry prostoru. Její další výhodou totiž je, že svým umístěním u stěn nezabírá více místa, než je potřeba, a dokonale tak zapadne do otevřeného plánu společného obývacího a kuchyňského prostoru.

Při navrhování konkrétní podoby kuchyně ve tvaru L mějte na mysli dva nejdůležitější faktory: rozměry místnosti a svůj životní styl. Ani malý prostor nemusí být problém, jste-li v domácnosti dva a často se stravujete venku. V takovém případě si pravděpodobně vystačíte se skromnějším úložným prostorem a malými rozměry spotřebičů. To dovoluje navrhnout linku s menším počtem skříněk, případně horní skříňky úplně vypustit, díky čemuž nebude malá kuchyně působit stísněně. Opticky bude celá kuchyně působit větším dojmem iv případě, že v ní použijete světlé barvy. Má-li kuchyň sloužit k pravidelnému vaření pro více členů rodiny, je vhodné využít minimálně jednu celou stěnu na úložné prostory, v jejichž rámci jsou často zabudovány i spotřebiče. Druhou možností, jak rozšířit úložný a pracovní prostor, je přidání kuchyňského ostrova. Vzhledem k tomu, že linka ve tvaru L působí celistvě a kompaktně, ani kuchyňský ostrov by neměl působit „odtrženo“. Opticky jej můžete propojit použitím stejné barvy nebo materiálu, jaké jsou na samotné lince.

Moderní rohová kuchyně s jídelnou ve venkovském stylu
Zdroj: Shelly Harrison

Úspora místa

Kuchyňská linka ve tvaru L nezabírá moc místa. I ve středně velkých kuchyních umožňuje umístit do středu místnosti větší jídelní stůl, kolem kterého se vás vejde požehnaně. V těch menších si zase u volné stěny můžete vytvořit malý jídelní koutek, který perfektně poslouží při rychlé snídani nebo odpolední kávě. Myslete přitom na to, že komfortní prostor mezi židlí a linkou je minimálně jeden metr.

Baby nebude sedět v koutě

Okej, své kuchyňské lince pravděpodobně nebudete říkat „baby“, i kdybyste byli opravdu velkým milovníkem vaření. Jde spíše o to, že ani kuchyňská linka ve tvaru L nemusí být umístěna nenápadně v koutě. Pokud ji nasměrujete do otevřeného prostoru, může efektivně vymezovat prostor kuchyně. Stejnou roli sehraje i kuchyňský ostrůvek nebo prodloužený pultík, který bývá častou součástí tohoto typu kuchyně.

NÁŠ TIP

Happy Caucasian family spending a day together, Father and mother preparing food in their kitchen with their young daughter helping them

Otočte jedno z ramen kuchyňské linky do prostoru – vymezíte jednotlivé zóny a při přípravě jídla zůstanete v očním kontaktu s ostatními.
Oku lahodící

Kuchyně ve tvaru L je tedy praktická, jak však dosáhnout, aby byla i designově zajímavá? Vsaďte na color blocking, který v tomto tvaru kuchyni skvěle vynikne.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram