Rusové i Ukrajinci uvízli na exotickém ostrově. Ukrajinci jsou na tom hůře

Thajský ostrov Pchúket, který díky svým krásným plážím přitahoval ročně až 7 milionů zahraničních turistů, tvrdě zasáhlo zhroucení turistického ruchu v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Loni začalo Thajsko postupně otevírat hranice, ale čínští turisté, kteří patřili dříve k častým návštěvníkům, mají stálé cestování značně omezené. Nejpočetnější skupinou se tak stali Rusové, kterých v prosinci dorazilo 17 tisíc, napsal zpravodajský server BBC News.

Internetová celebritka si roušku na tvář namalovala. Dočkala se exemplárního trestu
Při procházce po nejznámějších plážích na Pchúketu není možné si nevšimnout důkazů ruského turistického boomu. Objevily se nápisy v azbuce a restaurace zvou na ruské speciality, jako je boršč či pelmeny.

Nyní však ruská invaze na Ukrajinu uvěznila v Thajsku kolem 7000 Rusů, kterým letecké společnosti zrušily spoje do vlasti. Mnozí z nich pobývají právě na Pchúketě.

Jejich největším problémem jsou nyní peníze. Kvůli sankcím uvaleným na Rusko si nemohou vybírat hotovost z bankomatů ani používat kreditní karty.

Většina z Rusů nechtěla s BBC mluvit, jeden pár však pod podmínkou anonymity souhlasil. Dvojice uvedla, že je z ruské vojenské kampaně zděšená a že se obává návratu do Ruska, kde i označení nynějších událostí na Ukrajině za válku může vést k pronásledování.

Pár odletěl z Moskvy na Pchúket v den, kdy začala invaze, a bude se na ostrově snažit zůstat, než mu budou stačit peníze.

„Šli jsme od banky k bance, od bankomatu k bankomatu. V devíti případech z deseti jsme neuspěli, ale nakonec se nám podařilo nějakou hotovost vybrat. Také jsme našli další způsoby, jak se k penězům dostat, jako například Western Union nebo kryptoměny,“ uvedli.

Paradise: tropical Idyllic Sandy beach, Palm trees. Saona Island, Dominican Republic

Strach o rodinu

Pro malou skupinu Ukrajinců, kteří se nacházeli v Thajsku, když ruská armáda začala bombardovat jejich města, je situace ještě horší. Anton a Alyna cestovali po Thajsku od prosince a v polovině března se měli vrátit do Kyjeva. Jejich let však zrušili a příbuzní je prosí, aby zůstali v cizině co nejdéle.

Bangkok? To je fascinující divadlo. Thajsko nejsou jen pláže
„My tady ale nemůžeme odpočívat, nemůžeme si jen tak plavat v moři,“ říká Alyna. „Každý den se díváme na zprávy. Návratem na Ukrajinu ale bohužel rodinám nepomůžeme,“ dodává.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram