„Osud poraněného je často v rukou toho, kdo jako první aplikuje obvaz na ránu,“ tvrdí Dr. Nicolas Senn, zakladatel Americké asociace válečných chirurgů. „Na záchranu života a zdraví někdy stačí vhodně podaná sklenice vody, lžíce cukru nebo jen lžička soli,“ dodává doc. MUDr. Marián Šanta, CSc., Vysokoškolský učitel z Katedry urgentní zdravotní péče Fakulty zdravotnictví Katolické univerzity v Ružomberku.
Létáme do vesmíru, ovládáme umělou inteligenci, zachraňujeme planetu. Je čas, abychom se přestali bát a našli odvahu při záchraně života.
Po prvním díle z roku 2015 se v těchto týdnech na trhu objevila poutavě psaná publikace „První pomoc v praxi 2“, jejíž autory jsou dva dlouholetí zdravotničtí záchranáři Miriama Pištejová a Dušan Kraus. Shrnuly v ní nejdůležitější a nejnovější informace při život ohrožujících, vážných i méně závažných stavech, postupy poskytnutí první pomoci a přidány jsou i zajímavosti a příklady. V knize jsou obsaženy i jejich zkušenosti z práce v záchranné zdravotní službě (ZZS) a časté chyby v poskytování první pomoci, s jakými se setkávají.
Zlaté pravidlo: Pokud je diabetikovi špatně a není možné změřit mu glykémii (hladinu cukru v krvi) – DEJ MU CUKR! vyzývají například autoři v knize v kapitole, která se týká naléhavých stavů při cukrovce. Pokud má nízkou hladinu cukru v krvi, stav se mu zlepší. Pokud má vysokou, neublíží mu to. Cukr je nejlepší podávat v tekutině, ne ve formě bonbonů, aby se postižený nezadusil, a co je důležité vědět, sladké nápoje s označením „light“ či „zero“ obsahující umělá sladidla, jsou bez efektu. Nepomohou!
Proto je vhodné podat spíše čaj s medem, cukrem, med, kolové nápoje, džus, vodu se sirupem. „Diabetika s hypoglykémií si často můžeme splést s opilým člověkem, protože projevy mohou být podobné,“ píší autoři. A takových rad je v knize v 16 kapitolách obrovské množství! Například i taková, že lidem s epileptickým záchvatem se už dávno nedává mezi zuby vařečka…
.
Absolutní novinkou jsou videa, která se nenacházejí v žádné jiné knize první pomoci. Když si naskenujete QR kód, ten vás přímo přesune na webstránku, ze které je možné pustit si video. Pokud nevíte, jak poskytnout první pomoc, nevadí to, tvrdí autoři. Stačí chtít pomoci a sdělit operátorovi na tísňové lince (nejlépe 155), že chcete, ale nevíte jak. Operátor je tam také na to, aby vám pomohl a řekl krok za krokem, co máte dělat. Proto při volání záchranky je nejdůležitější poslouchat a snažit se být klidný. Panika ještě nikoho nezachránila.
Pokud je na místě několik zraněných, nejvážnější na tom budou ti, kteří jsou nejtišší. K těm je třeba jít nejdříve, protože nevíme, zda dýchají a zda masivně nekrvácejí. Co se týče první pomoci, všechny závažné stavy začínají poruchou dýchání nebo zastavením dýchání, zdůrazňují záchranáři Pištejová a Kraus. Dokud člověk dýchá, nebojte se!