Vědci bijí na poplach. Lidé, kteří trpí jakýmkoli druhem závislosti mají až dvojnásobně vyšší riziko srdečního infarktu.
Během života bije srdeční sval až dva a půl miliardykrát.
V našich podmínkách ohrožuje srdeční sval zejména pití alkoholu. Existuje nějaká hranice, kdy si ještě můžeme dát skleničku a kdy si už ničíme zdraví?
Ohrožují ho návykové látky
Kardiovaskulární systém tvoří srdce a cévní systém. Zajímavé je, že během života bije zmíněný sval až dva a půl miliardykrát. Srdečněcévní systém zabezpečuje přenos kyslíku a důležitých živin do celého těla, a proto není třeba divit se, že bez jeho dobré kondice nemůžeme přežít kvalitní a zejména dlouhý život. Několik studie ukazují, že jen ve Spojených státech trpí alespoň jednou formou srdečního onemocnění téměř každý člověk.
Stejné výzkumy však varují, že hrozbu srdečního kolapsu podporuje pravidelné užívání návykových látek. Přestože se na první pohled může zdát, že jde jen o drogy a úzkou skupiny lidí, opak je pravdou. V naší zeměpisné šířce ohrožuje nejdůležitější tělesný orgán jiná, stejně návyková droga, alkohol.
Co způsobuje nebezpečné bušení srdce?
Zvyšuje vysoký krevní tlak
Ethanol je chemický název pro zmiňovaný nápoj. Nachází se v destilátech, tedy takzvaném tvrdém alkoholu, ale také v pivu a ve víně. Alkohol atakuje srdce nepřímo, přes změny v krevním tlaku. Kromě toho účinkuje také na hladinu lipidů (tuků) v těle. Užívání ethanolu se často pojí s nárůstem vysokého krevního tlaku skrze celou populaci.
Některé výzkumy zase upozorňují na skutečnost, že nadměrné pití vyvolává v lidském organismu hromadění tuků, zvyšuje celkový cholesterol, hladinu vápníku v těle a ovlivňuje stav krevních cév. I když se obecně říká, že jeden drink, zejména „měkkého“ alkoholu neškodí, nejde o vědecky podloženou informaci.
Názory se mění, i na alkohol
Alkohol neprospívá kardiovaskulárnímu zdraví nikoho z nás. Světová federace srdečního zdraví v současnosti neakceptuje názory na to, že ethanol je dobrý pro lidské zdraví. Důvod je třeba hledat především v politice a marketingu, kdy některé studie, které podporovaly význam alkoholu pro naše zdraví údajně financoval alkoholový průmysl. Zmíněná federace zpochybňuje předchozí zjištění a jednoznačně tvrdí, že nižší konzumace alkoholu vede k nižšímu riziku kardiovaskulárních onemocnění. V tomto případě platí přímá úměra. Čím více si dopřejeme, tím více se ohrožujeme.